Mario Lemieux ( 5. október 1965, Montreal)
Je bývalý kanadský hokejový útočník, ktorý odohral 17 sezón za klub Pittsburgh Penguins v NHL. S hokejovou kariérou skončil v roku 2006, v súčasnosti stále pôsobí v organizácií Penguins, je majiteľom klubu.
Drží v NHL viacero rekordov a je mnohými považovaný za jedného z najlepších hokejistov v histórii športu. Lemieux nosieval číslo 66, ktoré je ako pocta pre neho už vyradené z používania v Pittsburghu.
Lemieux debutoval v NHL 11. októbra 1984 v zápase proti Boston Bruins a dokázal potvrdiť očakávania, keď strelil zo svojej prvej strely gól. Počas jeho nováčikovskej sezóny dostal nomináciu do NHL All-Star zápasu a stal sa prvým nováčikom v histórií, ktorý získal ocenenie najužitočnejší hráč zápasu. Hoci Lemieux nehral pre zranenie v siedmich zápasoch NHL dokázal získať 100 kanadských bodov a získal Calder Memorial Trophy pre najlepšieho nováčika v sezóne.
Bol kapitánom reprezentácie Kanady na Zimných olympijských hrách v roku 2002, kde získal zlatú medailu. Za Kanadu hral aj na Majstrovstvách sveta v roku 1985, Kanadskom pohári v roku 1987 (zlatá medaila), bol kapitánom zlatého mužstva na Svetovom pohári v roku 2004.
Jágr zbadal huslistu
„Keď som ako osemnásťročný prvýkrát vošiel do kabíny Penguins, od prekvapenia som nestačil zavrieť ústa. Moja hokejová modla Mario sa vyzliekol z dresu, odložil výstroj a zrazu fyzicky ako keby odišiel. Ručičky ako huslista, žiadne nadupané svaly na ramenách. Útly vytiahnutý chlapík,“ spomínal na prvé stretnutie so svojím veľkým vzorom jeho bývalý spoluhráč Jaromír Jágr.
Mario Lemieux je jedným z najtvorivejších hokejistov v histórii NHL. Nik nedokázal strieľať toľko gólov viacerými spôsobmi a s väčšou eleganciou ako Magnificent (skvelý) Mário. Do análov hokejovej histórie sa montrealský rodák zapísal už v juniorskej súťaži, keď v jedinej sezóne nastrieľal v 70 zápasoch neuveriteľných 133 gólov a nazbieral 282 bodov (priemer štyri na zápas).
V stretnutí s New Jersey v roku 1988 dal päť gólov a každý z inej hernej situácie - v presilovke, oslabení, z trestného strieľania, pri vyrovnanom počte hráčov a do prázdnej bránky. Nikomu inému sa to v NHL nepodarilo. Keď mal už za sebou dva triumfy v Stanley cupe (1991, 1992), lekári mu v roku 1994 zistili Hodgkinsonovu chorobu, jednu z foriem rakoviny. Sezónu 1994 - 1995 strávil liečením a rehabilitáciou a o rok sa znovu vrátil na ľad. Na sklonku ročníku 1996 - 1997 sa Mario rozhodol skončiť s hokejom. Príčinou bolo sklamanie z vývoja hry v NHL a prístupu rozhodcov, ktorí tolerovali, že technických hráčov tí menej šikovní čoraz brutálnejšie osekávajú a hákujú.
Napriek únave je Mario Lemieux stále na vrchole
PITTSBURGH 8.1.1996´ - Stálica v drese Pittsburgh Penguins Mario Lemieux musí znova čeliť únave spôsobenej jeho zdravotnými problémami. Celý minulý ročník trénerovi Johnstonovi chýbal pre liečbu, ktorá mala eliminovať rakovinu lymfatických uzlín. Na zápasy tohto ročníka nastupuje Mario so značným sebazaprením a sťažuje sa na enormnú únavu, ktorá mu nedovoľuje podávať výkony ako v časoch pred chorobou. Lekári zastávajú názor, že únavu spôsobuje chybná funkcia štítnej žľazy, ktorá má veľký vplyv na metabolizmus organizmu.Tento jav je však podľa odborníkov veľmi bežný medzi pacientmi, ktorí sa podrobili liečbe ožarovaním. Mario Lemieux síce tvrdí: "Neustále sa cítim unavený a určite sa to odráža aj na mojom výkone na ľade, nemôžem sa hre úplne odovzdať," ale faktom ostáva, že táto legenda s prehľadom vedie tabuľku produktivity celej NHL v doterajšom priebehu ročníka a v piatok v zápase proti Red Wings Lemieux dosiahol 1300. bod svojej profesionálnej kariéry v NHL.
Mario Lemieux je zo seba prekvapený
25. augusta 2004
Hokejová reprezentácia Kanady nastúpi v odvetnom súboji proti USA v rámci prípravy na Svetový pohár už aj so svojim kapitánom Mariom Lemieuxom. Tridsaťosemročný legendárny center v stredu odohrá prvý súťažný duel po ôsmich mesiacoch.
Uplynulá sezóna NHL sa preňho skončila v novembri, keď si poranil bedrový kĺb. Nasledovala operácia a zdĺhavá rekonvalescencia. V kempe však Lemieux prekvapil sám seba.
"Cítim sa výborne, ako pred niekoľkými rokmi, kým som nezačal mať problémy s kĺbom. Dôležité je, že mám rýchlosť, ale za to môžu aj spoluhráči v útoku," pochvaľuje si "SuperMario", ktorý v stredu v Ottawe povedie prvú formáciu s krídlami Bradom Richardsom a Martinom St. Louisom, oporami úradujúceho držiteľa Stanleyho pohára Tampy Bay. St. Louis v minulej sezóne získal Hartovu trofej pre najužitočnejšieho hráča základnej časti, Richards zasa Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off.
Obaja si spoluprácu s Lemieuxom pochvaľujú a tešia sa na stredajší zápas. "Mario je späť. Prekvapil nielen seba, ale aj nás. Korčuľuje agresívne, nebojí sa zrážok. Všetci dúfame, že v takejto forme bude hrať aj na Svetovom pohári," povedal Richards.
Mariova odpoveď na odkaz o lenivom traktore
Tridsaťsedemročný center Pittsburghu Penguins Mario Lemieux s 29 bodmi (8 gólov plus 21 asistencií) suverénne vedie kanadské bodovanie celej hokejovej NHL. S ruskými krídelníkmi Kovaľovom a Morozovom s chuťou dáva mat súperovým brankárom a zároveň odpovedá tým, čo mu na tohtoročnej olympiáde v Salt Lake City v istých amerických novinách radili, aby už konečne odišiel do dôchodku. Vraj na ľade pôsobí ako lenivý traktor.
Kapitán kanadského tímu v olympijskom finále s USA nedal gól, ale fajnšmekrom ulahodil kúskom, keď pustil puk Kariyovi pomedzi nohy a ten poľahky prekonal amerického brankára Richtera. Lemieux ako tisíckrát predtým dokázal, že oči má aj vzadu. Pravdou bolo, že korčuliarsky sa v závere turnaja trápil. Znovu sa mu ozval boľavý chrbát. Pravdou však navždy ostane, že na drese s kapitánskym céčkom sa mu ligotala zlatá olympijská medaila.
Člen Siene slávy a hokejová legenda Mario Lemieux končí kariéru.
PITTSBURGH 24. januára. Člen Siene slávy a hokejová legenda Mario Lemieux končí kariéru. Uviedli to v utorok nemenované zdroje z klubu Pittsburgh Penguins, ktorého je dvojnásobný držiteľ Stanleyho pohára a viacerých individuálnych ocenení majiteľom. Lemieux svoje rozhodnutie oficiálne oznámi na tlačovej konferencii v priebehu utorka. Štyridsaťročný Kanaďan od sezóny 1996/97 nikdy neodohral viac ako 67 stretnutí v jednom ročníku. V tom aktuálnom ich mal pred 7. decembrom, kedy ho pre predsieňovú fibriláciu hospitalizovali, na konte 25. Odvtedy sa na ľade objavil iba o 9 dní neskôr v súboji s Buffalom. V ďalších dňoch iba trénoval, ale v zápase už chýbal. Lemieuxovo rozhodnutie o ukončení kariéry pravdepodobne urýchlilo, že tučniaci prehrali z posledných dvanástich zápasov jedenásť a sú prakticky bez šance na postup do play off.
Lemieux mal počas svojej kariéry, ktorá sa začala v roku 1984, viacero zdravotných problémov. Pre Hodgkinsovu chorobu v roku 1993 vynechal celú sezónu 1994/95. V ročníku 1990/91, keď Penguins získali Stanleyho pohár, pre problémy s chrbtom nehral viac ako polovicu sezóny. Prvýkrát sa Lemieux s arénami NHL lúčil po sezóne 1996/97, keď ho trápili problémy s chrbtom. O necelé štyri roky sa však vrátil. Zranenia mu aj naďalej nedovoľovali pravidelne nastupovať, vynechal väčšinu sezón 2001/02 a 2003/04.
Mario Lemieux zaznamenal v aktuálnej sezóne v 26 stretnutiach 22 bodov za 7 gólov a 15 asistencií. Počas aktívnej kariéry nazbieral v NHL 1 723 bodov (690+1033) v 915 dueloch. Počas aktívnej kariéry sa stal šesťkrát najproduktívnejším hráčom NHL, trikrát získal ocenenie pre najužitočnejšieho hráča základnej časti a dvakrát pre najužitočnejšieho hráča bojov o Stanleyho pohár. Legendárny hokejista s číslom 66 sa stal prvou športovou hviezdou v profesionálnom športe, ktorá kúpila klub, v ktorom hrala. Penguins zachránil kúpou v roku 1999 pred bankrotom.
Vyhral vlastný klub
Mario Lemiux dosiahol po predčasnom ukončení kariéry jedno zo svojich najväčších víťazstiev - súdnym rozhodnutím sa stal spolu so svojou skupinou vlastníkom klubu Pittsburgh Penguins. V tomto tíme strávil famózny hráč celú svoju kariéru NHL a svoj milovaný klub zachránil od predaja do iného mesta. Ako základný vklad Lemieux poskytol 20 miliónov dolárov z celkového dlhu 32 miliónov dolárov, ktorý voči nemu Penguins mali. Zvyšných 12 miliónov svojmu klubu odpustil.
Do Siene slávy bez čakania
Koho raz vyberie prísna komisia do Siene slávy v Toronte, stane sa hokejovo nesmrteľným. Maria Lemieuxa do nej protokolárne uviedli v tradičnom októbrovom termíne v roku 1997. Pre svoju výnimočnosť nemusel podstúpiť tradičnú trojročnú čakaciu lehotu, ďakovný príhovor predniesol necelý polrok po skončení aktívnej činnosti.
Slovák Peter Šťastný sa tejto pocty dočkal hneď o rok po Mariovi. P. Šťastnému sa po správe o návrate Lemieuxa rozžiarila tvár nadšením: „Mňa síce nikdy neprepadli myšlienky na návrat, hral som predsa do tridsiatich ôsmich rokov, stačilo. Ale Maria viem pochopiť a som veľmi rád, že sa na to odhodlal. Sú ľudia, ktorí sa narodili pre niektorý šport a Mario sa narodil pre hokej.“ P. Šťastný si bol istý že Mariov návrat bude úspešný lebo Lemiuex svojím ponímaním hry jednoducho musí byť úspešný. Hoci P. Šťastný vyhral v drese Kanady v roku 1984 prestížny Kanadský pohár, s Mariom si v jednom tíme za Kanadu nikdy nezahral, Lemieux exceloval víťazným gólom v predĺžení až v roku 1987.
„Raz sme hrali spolu v zápase All stars NHL, spomínam si, ako mi lahôdkovo prihral na gól. Vtedy bol ešte mladý, ale už bolo jasne vidieť, čím všetkým ho Boh obdaril. Neuveriteľný prehľad, časovanie každej činnosti bolo perfektné. S jeho rozsahom ramien, citom pre puk a čítaním hry sa presadzoval naozaj geniálne,“ spomína P. Šťastný a pridáva svoj názor do nikdy sa nekončiacej polemiky, kto bol lepší hokejista: Gretzky alebo Lemieux: „Nepochybne, Wayne Gretzky bol najväčším hokejistom všetkých čias. Ale ešte keď bol v najlepších rokoch, oveľa mladší Mario na ľade dokázal, že je lepší. V tomto športe dokázal teda legendárneho Great One zatieniť iba jediný muž - Mario Lemieux.
Mario Lemieux
Mario bol považovaný za velkolepého, no záhadného hráča so zdržalivou povahou.Talent tohto rodáka z Motrealu v Quebecku sa prejavil už v mladom veku. Predurčovalo ho k tomu už jeho meno, veď "le mieux" vo francúžštine neznamená nič menej ako "najlepší". Už v juriorskej lige zaznamenal jeden zo svojich rekordov. V zápase, v ktorom Toronto Lavals porazili Longueuil 16:4, skóroval on sám 6x a pri šiestich ďlaších góloch asisitoval. Jeho talentu si všimli v Pittsburgu, preto už v roku 1984 prišla ponuka od Penguinov. Zareagoval takmer okamžite. Vedenie tímu Pittsburg Penguins neoľutovalo, pretože Lemieux dokázal hneď z prvej prihrávky pri svojom prvom výjazde na ľad. Ako najužitočnejší hráč bol členom all star tímu a v sezóne 1984/85 získal Calder Trophy ako objav roka. Prvý rok svojej profesionálnej kariéry úspešne uzatvoril na MS v Prahe, kde Kanada získala bronz.
Nadácia Maria Lemieuxho ponúkla prostredníctvom svojho internetového portálu www.mariolemieux.org a v spolupráci s aukčným serverom eBay do dražby 66 exkluzívnych predmetov. Výťažok z tejto charitatívnej akcie pôjde na konto nadácie, ktorá získanú sumu použije najmä na podporu boja proti rakovine a prenatálneho vývoja. Akcia vyvrcholí 5. decembra.
Fanúšikovia môžu získať hokejku s podpisom bývalého lídra Pittsburgh Penguins. Ďalšie podpísané hokejky venovali Ryan Malone, Gary Roberts, Maxime Talbot alebo Marc-Andre Fleury. Cenným artefaktom budú určite dresy s podpismi Sidneyho Crosbyho a Joa Sakica. Dres súčasného kapitána „tučniakov“ dosiahol šesť dní pred skončením aukcie hodnotu 710 dolárov, pokiaľ Sakic sa vyškriabal doposiaľ „iba“ na 255 USD. Zatiaľ najvyššiu hodnotu má hokejka majiteľa nadácie, ktorá atakovala hranicu 1000 dolárov. Vrchol dražby však iba prichádza.
Na svoje si ale prídu aj fanúšikovia amerického futbalu alebo basketbalu. Jeden z najlepších hráčov v histórii NBA Charles Barkley poskytol podpísanú loptu a na akcii sa podieľajú aj hviezdy tímu NFL Pittsburgh Steelers.
Nadácia fungujúca už takmer 15 rokov venovala v minulosti univerzitnej nemocnici v Pittsburghu päť miliónov dolárov. Ďalšie milióny putovali na detský domov a rodinné centrum. Taktiež podporili izby pre deti v nemocniciach, ktoré majú spríjemniť čas počas liečby.
Lemieux, Yzerman, Sakic - láska až za hokejový hrob
25.07.2007 16:27 - Mario Lemieux, Steve Yzerman, Joe Sakic – kapitáni, "trvalky", ikony svojich klubov. V dnešných časoch, keď sú prestupy hráčov niečim úplne normálnym, sú títo hráči raritou. Celá kariéra v jednom klube, to sa už teraz často nestáva.
Wayne Gretzky bol "The Great One", Mario Lemieux "The Other One". Supermaria si vybral Pittsburgh v roku 1984 ako celkovú jednotku vstupného draftu NHL. A center vstúpil do ligy ako víchor. Vo svojej prvej sezóne nazbieral 100 bodov. Celkovo mal počas 17 sezón desať stobodových. V jednej nazbieral neuveriteľných 199 bodov.
A to Lemieux nerozvinul počas kariéry svoju genialitu úplne. Brzdilo ho zdravie. V 93-ťom mu diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlín, v roku 1997 predčasne ukončil kariéru pre problémy s chrbtom. Vrátil sa v roku 2001 kvôli synovi. Chcel, aby ho potomok videl hrať. Vydržal ďalších päť sezón. V roku 2006 dal NHL definitívne zbohom.
Mario Lemieux je v Pittsburghu niečo ako boh. Celých trinásť sezón nosil na drese kapitánske céčko. Dvakrát doviedol tučniakov k zisku Stanley Cupu. Vedľa neho vyrastala ďalšia megahviezda, Čech Jaromír Jágr. V Mellon Arene visí pod stropom jeho šesťdesiatšesťka. Lemieux je ikona Penguins.
Ďalším hokejistom, ktorý "pojašil" celé mesto, je Steve Yzerman. Toto tvrdenie znásobuje fakt, že Detroit, v ktorom hrával, je ozajstné "Hockeytown". Yzermana si v roku 1983 vybrali Red Wings, ako ináč, v prvom kole draftu zo 4. miesta. Za tri roky sa stal kapitánom a ďalších 19 nemal nikto iný to právo – tak dlho nebol kapitánom nikto. Jeho maximom bolo 155 kanadských bodov v sezóne v sezóne 1988/89. Trikrát vyhral s červenými krídlami NHL. Minulý rok sa začalo čoraz nástojčivejšie ozývať boľavé koleno a slabiny. Legendárny Yzerman tak po 22 sezónach v službách Red Wings skončil.
"Tretím do partie" je Joe Sakic. Toho si vybral ako svoju prvú voľbu ešte Quebec Nordiques. Sedem rokov v Kanade plus jedenásť v Colorade rovná sa osemnásť sezón v (prakticky) jednom klube. Z toho 14 rokov „Superjoe“ velí klubu ako kapitán. A je kapitánom, ako sa patrí. Šesť sezón so sto a viac bodmi je toho dôkazom. Aj v poslednej nazbieral rovnú stovku. Ani Sakic sa nedal zahanbiť a dvakrát zdvihol nad hlavu striebornú "opachu".
Keď je už reč o hráčoch, ktorí boli a sú verní jedinému klubu, nejde nespomenúť obrancu Bostonu Bruins Raya Bourqua. 21 sezón v drese medveďov. Hádam netreba nič iné dodať. Celý Boston ho potom (v dobrom) posielal do Colorada, aby s ním na sklonku kariéry vyhral ligu.
Z našich hokejistov je prototypom verného hráča Peter Bondra. Ten šiel do zámoria ako až 8. výber Washingtonu. Capitals toho nikdy neľutovali. Počas 14 sezón v hlavnom meste USA Peter vytvoril veľa klubových rekordov. Neskôr si zahral aj v Ottawe, Atlante a naposledy v Chicagu.
Vernosť jednému klubu – niečo, čo sa už teraz nenosí. Je to škoda, diváci by mali mať svoje ikony, kvôli ktorým sa budú sezónu čo sezónu vracať na ten "svoj" štadión.
Predčasné Vianoce
Comeback Lemieuxa v závere roka 2000 vnímala celá NHL ako predčasné Vianoce a zámorské médiá ho prirovnávali k návratu basketbalového kráľa Michaela Jordana: „Vraciam sa, pretože som dostal opäť veľkú chuť na hokej a cítim, že stále môžem patriť medzi najlepších hráčov. Máme mladý, perspektívny tím a verím, že mu čo najviac pomôžem,“ vyznal sa vtedy 35-ročný Lemieux. Rozhodnutie vrátiť sa na ľad nespájal Super Mario s peniazmi, zvíťazila jeho túžba, manželka a deti. „Chcem svojim štyrom deťom opäť robiť radosť. Najmladší Austin doslova miluje hokej, veď každé ráno sa budí priam s hokejkou v ruke,“ povedal Lemieux ktorý šokujúcu správu pred deťmi tajil, aby ich prekvapil až z oficiálnych správ. A na záver na radosť novinárov vyslovil predstavu, ako strelí svoj prvý gól po návrate: „Únik a horný roh bránky.“
Na ZOH 2002 spolupráca Lemieux - Gretzky?
PITTSBURGH 8. decembra - Najväčšia hokejová bomba od prestupu Wayne Gretzkeho z Edmontonu do Los Angeles vybuchla vo štvrtok, keď americký denník USA Today zverejnil na svojich internetových stránkach informáciu, že fenomenálny Mario Lemieux chystá svoj návrat do NHL. Tridsaťpäťročný stredný útočník už trénuje a do tridsiatich dní by sa mohol na ľade NHL aj objaviť. Lemieux, ktorý sa mesiac po skončení kariéry dostal do Siene slávy, už dva týždne intenzívne trénuje. Po tejto správe vypuklo v Pittsburghu veľké nadšenie. Atmosféru v Pittsburghu chrakterizovali americké média ako predčasné Vianoce. "Vianoce do Pittsburghu prišli o 18 dní skôr," píše sa v komentári denníka USA Today. Veľkému náporu je v týchto dňoch vystavená najmä kancelária Penguins, kde sú všetky linky preťažené. Každý chce vedieť niečo o Lemieuxovom návrate. Po vytočení čísla do kancelárie Penguins sa často ozýva: "Ľutujeme, ale všetky linky sú obsadené. Skúste, prosím, zavolať neskôr." Avizovaný návrat Lemieuxa, ktorý je zatiaľ najmä majiteľom Pittsburghu Penguins, však vyvolal eufóriu v celej Severnej Amerike. Väčšina hokejových fanúšikov a trénerov návrat Super Maria víta. Hlavu v smútku z Mariovho návratu však má manažér Vancouveru Canucks Brian Burke. "Je skvelé, že sa Mario vráti. Som však smutný a nešťastný, lebo Penguins v druhej polovici sezóny už u nás nebudú hrať. Je to veľká škoda pre našich fanúšikov," povedal Brian Burke. Ďalšia hokejová legenda Wayne Gretzky sa z návratu Lemieuxa teší. "Som šťastný, pretože som Mariov kamarát. Ako potencionálny majiteľ Phoenixu som rád, že sa Mario vracia. O mesiac totiž hrajú tučniaci u nás vo Phoenixe a Mario do hľadiska priláka divákov. Bude to skvelý začiatok mojej funkcionárskej kariéry," povedal Wayne Gretzky. Hneď po správe o návrate sa objavili v súvislosti so zimnými olympijskými hrami v Salt Lake City aj špekulácie o Gretzkeho návrate. "Uvidíme ešte Maria v reprezentácii? Ak áno, mohol by hrať v útoku s Gretzkym. Obaja by mohli pomôcť vrátiť Kanade stratené olympijské zlato," zamýšľal sa bývalý tréner Harry Neal. Mario Lemieux je trojnásobným držiteľom Hart Trophy a šesťnásobným víťazom Art Ross Trophy. V prípade, že by sa vrátil, musel by sa vzdať miesta v Rade guvernérov NHL, kde je ako majiteľ Pittsburghu Penguins. Vlastníkom tučniakov však môže byť i naďalej, pretože liga nemá žiadne zvláštne pravidlá, ktoré by zakazovalo hráčom vlastniť klub. Lemieuxa k návratu priviedli lepšiace sa pomery v NHL. Keď sa lúčil, bol znechutený brutálnou a bezohľadnou hrou obrancov. Vedenie ligy sa tieto javy snaží neustále riešiť a to presvedčilo Lemieuxa k návratu.